Zombiler Çıldırmış Olmalı


  Afrika kökenli ve vodoo büyüleri ile ilintili bir şey zombilik. Ölümden dönen kişi gibi bir şeyler demek oluyor orada da ve herhalde Hollywood keşfedene kadar o kadar da meşhur değildi bu zombi denen mezar kaçkınları.  Geçenlerde The Walking Dead isminde pek güzel bir zombi dizisi başladı. Oradan esti zombiler hakkında düşünmek. Bu iş beyaz perdede icat olmuştu tabi. Sinemanın getirdiği en büyük yenilik de zombilerin vampirler gibi insanları ısırıp kendilerinden biri yapmaları, böylece sokaklar yürüyen ölülerle dolup taşabilecek, eğlencenin dibine vurulabilecekti. Kaç tane film vardır bilmiyorum ama zombili ve ya enfeksiyonlu filmlerin neredeyse hepsi aynı ve senaryo yönünden zayıf, bundan mütevelli de basıyorlar makyajı basıyorlar gerçekçiliği insanın dibi düşüyor.
Gerçi zombilik olayı o kadar da gerçekçi değil düşününce. Bir kere o kadar hızlı yayılması imkânsız. Adam yirmi sekiz gün hastanede yatıyor, bir kalkıyor ki insan namına bir kişi kalmamış. Yahu bu zombi dediğimiz adam mal mal yürüyen, sürekli aç gezdiğinden “nefes alsın yeter” mantığı ile hareket eden bir şey değil mi, nasıl oluyor da tüm askeri birimleri falan yerle yeksan ediyor? O ordular başka ordular ile savaşmak için tasarlanmıştı, inleyerek ve topallayarak yürüyen insan sürülerini mi bertaraf edemeyecek? Zaten zombilik müessesesi de kendi içinde çelişkili ya bakmayın siz. Bir kere bu zombiler insan yiyor ya, e ısırdığı adam da zombi olmuyor mu o sırada. Birisi gelmiş bacağından başlamış yemeye, hadi diyelim beline kadar gelmiş, tabi sen de artık zombiliğin şerefli bir neferi olduğuna göre “dur birader din kardeşiyiz” diye itiraz edebilirsin. Sonra bu manyakların her şeyi yiyip de diğer zombilere ilişmemeleri de ayrı bir saçma, artık o hale gelmişsin; ölü mü diri mi diye niye ayırıyorsun.
  Aslında zombilik işinin ilgi çeken yanı galiba insana dönük bakışı. Şimdi bir anda insanlığın çoğu yok olursa, kalanların da yaşayabilmek için birbirlerinden ayrılmaması gerekirse, o kuralsız dünyada kişilikler nasıl etkilenir sorunsalı insanları cezp ediyor olmalı. Tabi bazı delikanlıların da aklına “hemen bir kız bulayım da halvet olayım, ne de olsa ne ana kaldı ne baba, nikâh da istemez artık” fikri düşebilir, onları da hoş görmek lazım.
‘’

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder