Yeni Keşfedilen Omurgalılar

 İki hafta önce polisin Ümraniye'de bir eve yaptığı baskında tarihi eser kaçakçılarının avrupaya göndermeye hazırlandığı onlarca arkeolojik eser ele geçirildi. Bunların arasında 1999'da ortadan kaybolon ünlü türk zoolog Hakan Ali Alkışla'nın da günlüğü olduğu belirtildi. Hakan Ali 1982'den beri henüz litaretüre geçmemiş omurgalıların izini sürmekteydi ve günlüğünden alınan ilk bulgulara göre amacına vakıf da olabilmiş. İşte aşağıda polisten sızdırılmış ve Hakan Ali'nin kendi çizimi ve sınıflandırmalarını sunuyoruz.


Tür ; Optimus Oryctagus Cuniculus
tavşangiller ailesine mesnup bu hayvan kuvvetli bacakları sayesinde bir çitadan üç kat daha hızlı koşabiliyor ve manevra kabiliyeti de inanılmaz. afrika savanalarında toprağa oyduğu yuvasında yaşıyor ve yalnızca gece ortaya çıkıyor.


Tür ; Maximus Maxilla Caudata
bir kurbağa çeşidi olan bu hayvan Amazon ırmaklarında yaşıyor. Santimetre kareye iki ton basınç uygulayan çenesi sayesinde büyük kemirgenleri bile avlayabilmektedir.Tür ; Tribus Boidae Testudo
Hem kamlumbağa hem de yılan özellikleri gösterebilen bu canlı tüm türler arasında sınıflandırması en zor olanıdır. Aynı iç organları paylaşan üç boa yılanını andırmaktadır ki bunların en az biri erkek ve biri dişi olduğundan soylarını kolaylıkla devam ettirebilmektedirler. Yüzgeçli ayakları sayesinde hem karada hem de denizde rahatlıkla hareket edebilirler. Kabukları bir kara kaplumbağasından iki kat kalındır ancak kabuğa saklanma yetilerini yitirmişlerdir.
‘’

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder